תקשורת סלולרית – הטכנולוגיה שמאחורי הנייד

תוכן עניינים

מהי תקשורת סלולרית?

הטלפון הסלולרי הומצא באמצע שנות השמונים של המאה העשרים. בשנים אלו, פותחה טכנולוגיה המאפשרת שימוש במכשיר טלפון אלחוטי נייד, המהווה למעשה מכשיר משדר/מקלט רדיו, שניתן להשתמש בו למטרה של קבלת שיחות וביצוען בתוך אזורי כיסוי נרחבים. למן הרגע שהומצאה ועד היום – אחראית הטכנולוגיה של התקשורת הסלולרית למהפכה ממש. עם הפיכת התקשורת הסלולרית לזמינה יותר ויותר לציבור הרחב, נפתחו אפשרויות אינטראקציה רחבות היקף שאת גודל השפעתן על החברה קשה לעמוד.

הנתון המדהים הוא הזמן הקצר שלקח לטכנולוגיית התקשורת הסלולרית להפוך לזמינה ונפוצה – ולהיות חלק בלתי נפרד מחיינו. קשה לדמיין כיום את עולמנו ללא המכשירים הסלולריים על מגוון השירותים שהם מאפשרים: זמינות בלתי נגמרת לשיחות טלפון, SMS (מסרונים), גלישה באינטרנט, משיבונים, צילום דיגיטלי, יומנים ממוחשבים ועוד.

סימן מובהק לעומקה של הטמעת הטכנולוגיה, הוא הקניית מאפיינים אופנתיים למרכיביה. כיום ניתן למצוא בכל מקום טלפונים ואביזרי סלולרי מעוצבים, "רינגטונים" אישיים, חבילות תקשורת שונות וסממנים אופנתיים נוספים. לדוגמה, ניתן לראות כי רבים מאיתנו אינם חשים עוד צורך לענוד שעוני יד, בשל העובדה כי מכשיר הטלפון הסלולרי תמיד עימנו ויכול לענות גם על צורך זה.

כיצד התפתחה התקשורת הסלולרית ומהי דרך הפעולה של הטכנולוגיה המאפשרת אותה?

כיצד עובדת התקשורת הסלולרית?

טכנולוגיית השימוש בגלי רדיו, לצורך העברת אינפורמציה דרך האוויר, קיימת מעל למאה שנים. במשך הזמן השתכללה התקשורת בגלי רדיו והפכה יעילה, אמינה ומדויקת יותר, אך העיקרון נשאר זהה: קשר ישיר בין תחנה אחת לאחרת. פריצת הדרך אשר אפשרה את התקשורת הסלולרית, הייתה תפיסה חדשנית שבבסיסה עמד הרעיון לפריסת תחנות בסיס על פני שטח נרחב, במרחקים אשר יאפשרו כיסוי של מרחב זה, כך שתובטח אפשרות של קיום קשר שידור – קליטה עם מכשירי הטלפון הניידים. אפשרות זו היא תוצאה ישירה של היות המכשירים הסלולריים מקלטי/משדרי רדיו אישיים נישאים.

האזור המכוסה על ידי כל תחנת בסיס בודדת נקרא "תא" ומכאן נגזר שמה של הטכנולוגיה – "תא" ובלעז – "CELL". בעברית שמה הרשמי של התקשורת הסלולרית הינו "תקשורת תאית" או "שירותי רט"ן – רדיו טלפון נייד, אך השימוש במושגים אלה אינו נפוץ.

מרגע שהוקמה רשת כזו של תחנות בסיס, היה ניתן לקיים קשר רציף עם כל מכשיר טלפון נייד. מעתה והלאה לא היה עוד צורך בשידורים בעלי עוצמה גבוהה, העשויים להיות משובשים על ידי תנאים אטמוספריים בתווך הנרחב שעליהם לעבור. התחנה הקרובה ביותר למכשיר הסלולרי קיימה את הקשר עימו ולאחר מכן היא גם זו שהייתה אחראית להעביר את התקשורת (דרך תחנות מיתוג, "ממסרות", מאין מרכזיות טלפון סלולריות) אל תחנת הבסיס הקרובה למכשיר הנייד המבוקש.

מובן כי לשם ביצוע בפועל של הרעיון הכללי הנזכר למעלה, דרושים פתרונות יצירתיים וחדשניים למגוון בעיות, כגון: הקצאת תדרי השידור, העברת ה"אחריות" לשיחה (או כל העברת נתונים אחרת) מתחנת בסיס אחת לחברתה בזמן שהמנוי נע בין אזורי הכיסוי וכדומה.

התפתחות הטכנולוגיה, הזמינות והשירותים

בתוך תקופה קצרה של פחות משני עשורים, שירותי תקשורת סלולרית נפרסו, הוקמו רשתות סלולריות עד שכיסו באופן מוחלט את כלל אזורי ההתיישבות של בני האדם. במקביל התכווץ מכשיר הטלפון הסלולרי עצמו, מגודל של קנקן שתיה קלה ועד לפחות מגודלן של שתי קופסאות גפרורים. מחיר המכשירים והשירותים שהם מספקים צנח והמכשיר הסלולרי הפך זמין לכלל הציבור ויצא מהישג ידם של העשירונים העליונים בלבד.

במקביל, השירותים שהקנתה לנו התקשורת הסלולרית הולכים ומתרחבים וחוץ מביצוע שיחות טלפון ניתן גם לקבל ולשלוח תוכן סלולרי, הכולל מסרונים כתובים, תמונות ומזכרים קוליים. בימים אלו, משתכללת בצעדי ענק הגלישה הסלולרית ברשת האינטרנט – על אפשרויותיה הבלתי מוגבלות. בנוסף, מדי יום נוספות ומשתפרות תכונות ופונקציות הכלולות במכשירים עצמם ומגיעות לשיאים חדשים.