אייפון – המותג שכולם רוצים לכבוש

תוכן עניינים

אייפון – מכשיר ומותג מנצח

האייפון (iPhone) מבית אפל, הוא מכשיר המשמש כטלפון סלולרי, אך ניתן כבר לומר בפירוש כי מכשיר זה קבע גבולות חדשים בכל מה שקשור לאפליקציות סלולריות, והוא מביא רף חדש של ציפיות מהטלפון הסלולרי, שאנו כה רגילים לשאת בצמוד אלינו לכל מקום.

האייפון מאפשר ביצוע שיחות ושליחת הודעות, ככל מכשיר טלפון סלולרי אחר, אך למעשה הוא משמש גם כמחשב כף יד מתקדם וכמכשיר מולטימדיה בעל תכונות מסעירות. בנוסף על כך, האייפון מאפשר לקבל שירותי אינטרנט של ממש (כולל, כמובן, שליחת אימייל) באמצעות חיבור אלחוטי. כאשר החיבור זמין (גם חיבור WiFi, וגם Edge) הגלישה נעשית באמצעות דפדפן ספארי – שהוא דפדפן מבית אפל, אשר מגיע כבר מותקן באייפון.

דגמי האייפון

iPhone

הסמארטפון הראשון של אפל הציג מפרט מרשים ביותר ביחס לכל הטלפונים הניידים שהיו קיימים באותה תקופה. עם דיסק קשיח של 4 או 8 גיגה בייט, רזולוציית מסך של 480X320 פיקסלים, מעבד 412Mhz ומערכת ההפעלה iOS3, המכשיר חולל מהפכה בשוק הטלפונים הניידים והוליד למעשה את המונח סמארטפון.

iPhone 3G

המכשיר השני של אפל כלל שיפור של המראה החיצוני, ודגם לבן בנוסף על השחור המקורי. המכשיר גם כלל GPS מובנה. מערכת ההפעלה עודכנה, והדיסק הקשיח גדל ל-4 או 8 גיגה בייט, אך פרט לשינויים אלה המכשיר היה זהה לקודמו, ואף עם סוללה חלשה יותר.

iPhone 3GS

המכשיר השני בסדרת 3G, האייפון 3GS, כלל שיפורים פנימיים משמעותיים יותר מהשדרוג הקודם של הטלפון של אפל. גודל הדיסק הקשיח עלה ל-16 או 32 גיגה בייט, המעבד שופר למהירות של 600Mhz, המצלמה שופרה ונוספה לה היכולת ללכוד וידאו באיכות VGA, וכן הסוללה שופרה לזמן ביצוע ארוך יותר.

iPhone 4

האייפון 4 כלל שינויים מקיפים ומשמעותיים עוד יותר מקודמו. עם דיסק קשיח בגודל זהה, האייפון מסדרה 4 כלל שתי מצלמות (קדמית ואחורית) במקום אחת (אחורית) בדגמים הקודמים, באיכות של 5 מגה פיקסל במקום 3 או 2, והיכולת ללכוד וידאו באיכות HD (720p). המעבד שופר ל-1Ghz, ורזולוציית המסך עלתה משמעותית ל-960X480.

iPhone 4S

האייפון 4S הושק ימים ספורים לפני מותו של סטיב גובס, והוא כולל שיפורים נוספים של הדגם הקודם. המעבד הוחלף למעבד Apple A5, חדות המצלמות עלתה ל-8 מגה פיקסל וכך גם מצלמת הוידאו (1080p). בנוסף, הושק מכשיר עם 64 גיגה בייט זיכרון אחסון (המסוגל לשמור עד 16,000 שירים).

אייפון 5

אייפון 5 הושק בספטמבר 2012 בתוספת שידרוגים טכניים במכשיר. ראשית אייפון 5 דק יותר ומסך המגע של גדול יותר ממה שהכרנו בגרסאות קודמות של האייפון. כמו כן, הרזולציה במסך השתפרה פלאים וניכרת שהיא חדה במיוחד. המכשיר מהיר יותר בזכות נפח הליבה המוכפל, נפח זיכרון ה-RAM התרחב פלאים וחיי הסוללה התארכו. בנוסף, המכשיר נתמך במערכת ההפעלה IOS 6 אשר כוללת מאות שינוים ושידרוגים.

היסטורית האייפון

הציפייה הגדולה לגאדגט המדובר ביותר בהיסטוריה, אינה תואמת את הזמן המועט שהאייפון קיים בשוק הסלולרי. למעשה, הדגם הראשון של האייפון הושק רק באמצע שנת 2007. בתחילה הוא נמכר באופן רשמי רק בארצות הברית, אך מיד גם באופן פירטי במדינות רבות אחרות, כולל בישראל. עד לסוף השנה, נוספו מספר מדינות אירופאיות לרשימת המדינות "המיוחסות" אשר האייפון נכנס לשימוש בהן.

באמצע שנת 2008 הושק הדגם השני של האייפון, ה- 3G, ובאמצע שנת 2009 הושק האייפון 3SG שמהווה למעשה את "הדור השלישי" של מכשירי האייפון.

הסיבות לפופולאריות האייפון

הדגם הראשון של האייפון, יצר למעשה את החיבור הממשי (והצפוי) בין עולם הטלפונים הסלולרים לבין האינטרנט והוא הורכב מכפתור אחד וממסך מגע. התוצאה היתה בעיקרה תודעתית: שינוי משמעותי בתפיסת המכשיר הסלולרי כמכשיר טלפון וההבנה כי מדובר למעשה במכשיר תקשורת ומולטימדיה נייד. האייפון, מכשיר המשלב בתוכו טלפון סלולרי ואייפוד, השלים את המהפכה. העולם נכבש.

עוד ייחוד של אייפון הוא הגישה המובנת, דרך רשת האינטרנט, לחנות הוירטואלית של חברת אפל. באמצעות חיבור זה יכול בעל המכשיר לציידו בתוכן סלולרי חדש ובאפליקציות מתקדמות מכל התחומים, כולל משחקים. המשחקים לאייפון נחשבים למשחקים הסלולרים הטובים ביותר.
האייפון חביב גם על מפעילות הרשתות הסלולריות היות והוא גורם למנוייהם לרכוש יותר מכשירים ולהגביר את השימוש באינטרנט הסלולרי.

אייפון בישראל

מכשיר האייפון יובא בינתיים לישראל רק באופן עצמאי ובכל זאת ההערכה היא כי מספר המכשירים הסלולריים בשימוש בארץ מתקרב ל-100,000. מן הבחינה הזו, ישראל מפגרת בהרבה אחרי רוב מדינות המערב.

לאחרונה הכריזו רשתות אורנג ופלאפון, כי מכשירי האייפון 3SG יכנסו רשמית לשימוש ברשתותיהן. סביר מאד להניח כי רשת סלקום לא תרשה לעצמה להשאר זמן רב מאחורי מתחריה.

היבואנית של מוצרי אפל לארץ היא חברת איי-דיגיטל והיא תהיה היבואנית היחידה והבלעדית של האייפון בארץ. הרשתות שיעשו שימוש במכשיר האייפון יחתמו על על הסכם שיווק עם איי-דיגיטל, אשר יאפשר להן למכור את המכשיר ישירות למנויים שלהם.

חברת אפל דורשת נתח נכבד מן הרווחים שמקנה מכשיר האייפון לרשתות הסלולריות המציעות אותו, אך לרשתות אין ברירה אלא להמשיך ולשווק אותו, בשל הפופולאריות העצומה והביקוש לו הוא זוכה.

מחירו של המכשיר למשתמש עומד על כ- 300$ בארצות הברית ובמקביל מתחייב הרוכש למינימום זמן גלישה חודשי באינטרנט הסלולרי. בארץ יעשה תמחור האייפון באופן דומה, אך על מחיר המכשיר עצמו יוטלו מיסים (למשל מכס) כך שעדיין לא ברור כמה עומד לעלות לנו התענוג.